آموزش دستسازه, اکسسوری, ایده های خلاق, عمومی, هنر

آموزش ساخت هدبند با حلقه چوبی

headband-0

نمی دونم شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه به اکسسوری های مختلف مو دارند یا نه؟ ولی گاهی به اضافه کردن یک اکسسوری جزیی به موها میشه تغییرات زیادی در استایل ایجاد کرد. هم چنین این اکسسوری‌ها به وزی موها و یا زمان‌هایی که حوصله کشیدن سشوار نداریم هم کمک می کنند. اگر تکه پارچه‌های اضافی دارید و نمی دونید با اون‌ها چه کار کنید، شاید این آموزش بهترین راه برای استفاده از اون‌ها باشد. از دو عدد حلقه چوبی و تکه پارچه هاتون برای ساخت این تل سر ساده و خوشگل استفاده کنید.

 

blog-accessory-head-0

مواد مورد نیاز:

  • دو حلقه چوبی
  • تکه پارچه
  • نخ و سوزن
  • چرخ خیاطی (اختیاری)
  • کش (برای متد دوم)

blog-accessory-head-1

blog-accessory-head-2

در این آموزش من دو راه متفاوت برای ساخت این هدبند و تل سر را معرفی میکنم. که روش اول از گره زدن برای درست کردن این هدبند استفاده میشه که به نظر من از روش دوم ساده تر است.

در ابتدا، دو رشته پارچه به اندازه ۱۰ * ۵۸ سانتیمتر، (بسته به اندازه ایی که خودتان دوست دارید). سپس دو سر پارچه را همانند شکل زیر مخروطی ببرید.

blog-accessory-head-3

blog-accessory-head-3

یک رشته از تکه پارچه را از وسط به طرف درست (طرفی که در آخر کار به عنوان روی تل استفاده می شود) را روی هم تا بزنید. از انتهای مخروطی رشته پارچه شروع کنید، سپس تا انتهای کار را کوک بزنید و قسمت آخر کار را باز بکذارید. اگر از پارچه ی کشی استفاده می کنید حتما کوک زیگزاگی بزنید تا پارچه حالت کشی خود را از دست ندهد. از یک تکه چوب باریک بلند برای برگرندان پارچه به روی درست آن استفاده کنید.

blog-accessory-head-4

blog-accessory-head-5

سپس، با استفاده از اتو اون پارچه لوله شده را صاف می کنیم.

بسته به نوع پارچه ایی که استفاده می کنید، در مرحله بعد باید انتهای کار را به سمت داخل تا کنید و اتو بزنید تا لبه های کار از بین نرود. اگر از پارچه ی پلی استری و یا ژرسه استفاده می کنید نیازی به این مرحله ندارید. اگر دقت کرده باشید من از این مرحله گذر کردم ولی اگر می خواهید کاری تمیز با لبه های منظم داشته باشید بهتره این مرحله را انجام دهید. مخصوصا اگر این هدبند را به عنوان کادو می دوزید.

سپس انتهای غیرمخروطی را دور حلقه چوبی کوک بزنید و این کار را با رشته ی دیگر نیز انجام دهید.

نکته: بهتر است از پارچه های کشی برای کیفیت کار استفاده کنید.

blog-accessory-head-6

blog-accessory-head-7

خب بریم سراغ روش دوم. خیلی اوقات ما از هدبندی که زیر موهایمان گره خورده باشد، خوشمون نمیاد. برای همین این من تصمیم گرفتم بعضی از این هدبندها رو با کش بسازم.

در این روش هم همانند روش اول کار را شروع می کنیم. البته رشته پارچه ها را به اندازه ۱۱.۵ * ۳۰.۵ سانتیمتر (با توجه به اندازه سرتان) می بریم. من در این روش از پارچه ی بسیار محکم استفاده کردم، به همین دلیل من لبه های کار را قبل از دوختن با چرخ خیاطی تا کردم و با اتو پرس کردم. سپس لبه ی بیرونی کار را می دوزیم و قسمت انتهایی را باز می گذاریم. در آخر سمت درست را با اتو پرس می کنیم و این کار را برای دوطرف ادامه می دهیم.

blog-accessory-head-8

یک یا دو نوار کشی  را به انتهای کار کوک بزنید، این کار را برای طرف دیگر هم تکرار کنید.

طرف آزاد رشته پارچه را به دو طرف حلقه بدوزید و کار شما تمام می شود.

blog-accessory-head-10

بهتره این هدبندها را با استفاده از تکه پارچه های بی استفاده درست کنید. اگر کمی تمرین کنید می تونید با استفاده از دو روش بالا خیلی راحت هدبندهای زیبا و خوشگل بدوزید و به دوستانتون هدیه بدید.

 

نویسنده: نیوشا قندهاری (من از دبیرستان با دوستانم عاشق درست کردن کارهای دستساز بودیم و در سن ۳۰ سالگی تصمیم گرفتم با کمک همان دوستان وبسایت و وبلاگ خودمون رو راه بندازیم.)

منبع: https://www.abeautifulmess.com

دیدگاهتان را بنویسید